تبلیغات
یك پزشك - هر 30 ثانیه یك كودك در آفریقا جان خود را به دلیل بیماری مالاریا از دست می‌دهد

پزشكی

admin

جستجو

 

هر 30 ثانیه یك كودك در آفریقا جان خود را به دلیل بیماری مالاریا از دست می‌دهد

چهارشنبه 3 اسفند 1390   10:52 ق.ظ

هر 30 ثانیه یك كودك در آفریقا جان خود را به دلیل بیماری مالاریا از دست می‌دهد
سایه مالاریا هنوز بر سر‍ِ زمین سنگینی می‌كند
جام جم آنلاین: مامبا برتا در دهكده‌ای در كشور آفریقایی تانزانیا زندگی می‌كند. این زن به تنهایی از 3 فرزندش مراقبت می‌كند كه 2، 5 و 7 سال دارند. شاید برایتان خیلی عجیب باشد اگر بدانید بزرگ‌ترین نگرانی این مادر برای نگهداری از فرزندانش در این منطقه كوچك از جهان، پشه‌ها هستند.

این حشرات كوچك در آفریقا پیامدهای خطرناكی برای سلامتی افراد به همراه داشته‌اند و بسیاری از آنها می‌توانند ناقل انگلی باشند كه منجر به بروز بیماری مالاریا می‌شود. وقتی یكی از این پشه‌های ناقل، كسی را نیش بزند انگل مالاریا وارد جریان خونش می‌شود و او را بیمار می‌كند؛ بیماری‌ای كه می‌تواند منجر به مرگ شود.

هم‌اكنون در بسیاری از مناطق آسیا، اروپا و آمریكا این بیماری تحت كنترل قرار گرفته یا بسادگی از بین رفته است. اما در آفریقا جایی كه هنوز مالاریا چالشی بزرگ برای این قاره است پشه‌های ناقل مالاریا عامل انتشار این بیماری مهلك هستند.

آمار بسیار تكان‌دهنده است. هر 30 ثانیه یك كودك در آفریقا جان خود را به دلیل بیماری مالاریا از دست می‌دهد و روزانه 3000 مرگ براثر این بیماری رخ می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر ساله 300 میلیون مورد از بیماری مالاریا در سراسر جهان مشاهده می‌شود.

یك میلیون از این موارد منجر به مرگ می‌شود كه متاسفانه 90 درصد مرگ و میرها در قاره آفریقا رخ می‌دهد. مالاریا همچنین در مركز و شرق آفریقا قسمت‌هایی از آسیا، جنوب شرق آسیا و كارائیب نیز وجود دارد. اما از سوی سازمان‌های بین‌المللی برنامه‌ای به نام كنترل مالاریا ایجاد شده كه تنها یك جواب برای كنترل مالاریا دارد، آن هم تاكید بر استفاده از پشه بند است. به دنبال اجرای برنامه‌های مراقبتی و پیشگیری این برنامه به خانواده‌هایی كه در مناطق پر خطر زندگی می‌كنند و بیشتر با این بیماری مواجه هستند پشه‌بند داده شده است؛ یك توری بزرگ با اندازه‌ای مناسب برای دو سه خانواده كه براحتی در آن بخوابند.

تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از پشه‌ها ی ناقل مالاریا بین ساعت 10 شب تا 4 صبح بیرون می‌آیند. این پشه‌بندها مانعی شده‌اند میان نیش زدن پشه‌ها با بدن افرادی كه در این مناطق زندگی می‌كنند. این پشه‌بندها حاوی مواد دارویی است كه پشه‌ها را دور نگه می‌دارد و وقتی پشه با پشه‌بند تماس داشته باشد كشته می‌شود. با این روش مردم این مناطق بسادگی از مالاریا محافظت می‌شوند.

نكته قابل توجه آن است كه امروزه برای بسیاری از بیماری‌ها انواع واكسن‌ها وجود دارد تا از افراد مختلف در مقابل این بیماری‌ها محافظت شود اما متاسفانه برای مالاریا واكسنی وجود ندارد. سازمان‌های بین‌المللی با تلاش و كوشش فراوان جهت آموزش افراد توانسته‌اند به بسیاری از مردمی كه در آفریقا زندگی می‌كنند بیاموزند چطور از خود در مقابل این بیماری محافظت كنند و سالم بمانند و این امر در كاهش نرخ این بیماری بسیار موثر بوده است.

پشه‌های آنوفل و انتقال مالاریا

عباس پودات، كارشناس ارشد حشره‌شناسی پزشكی و عضو انجمن علمی حشره‌شناسی پزشكی ایران در معرفی این پشه‌ها می‌گوید: بررسی عوامل دخیل در انتقال مالاریا توسط پشه‌های آنوفل نشان می‌دهد تمام آنوفل‌ها قادر به پرورش انگل مالاریا در بدن خود نبوده و فقط گونه‌های معدودی (70‌گونه از 483 گونه شناخته شده) قادر به انتقال مالاریا هستند.

از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط پشه‌های ماده به دلیل خونخواری قادر به انتقال مالاریا هستند و هر چه دوره خونخواری و تعداد دفعات خونخواری در هر وعده بیشتر باشد احتمال انتقال مالاریا توسط آن‌ بیشتر می‌شود.

پشه‌هایی كه پرواز طولانی‌تری دارند، می‌توانند مالاریا را به نقاط دورتر منتقل كنند. به‌طوری‌كه دیده شده گونه‌های فارونسیس (An.Pharoensis) توانسته است بیماری مالاریا را از مصر و پس از طی مسافتی حدود 132 كیلومتر به فلسطین اشغالی منتقل كند و یك كانون مالاریای جدید در آنجا ایجاد نماید.

از جمله عوامل دیگر در بقای این انگل در بدن پشه‌ها درجه حرارت، رطوبت و وجود ویروس‌های بیماری‌زای موجود در محیط برای لارو و بالغ پشه‌ها، پوشش گیاهی منطقه، وجود ماهی‌های لاروخوار و در نهایت وجود حیواناتی است كه این دسته‌ها از آنها به عنوان منبع خون‌آشامی استفاده می‌كنند و این عوامل به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم برانتقال مالاریا توسط پشه‌ها تاثیر می‌گذارند.

پودات در رابطه با خصوصیات مهم برای برقراری شرایط اپیدمی می‌گوید: فقط پشه‌های آنوفل ماده به دلیل تغذیه از خون در انتقال مالاریا نقش دارند. پشه‌های آنوفلی كه به‌طور موثر در انتقال مالاریا شركت دارند معمولا در جمعیت انبوه ظاهر می‌شوند، انسان دوست بوده و ترجیحا از انسان خونخواری می‌كنند.

به عبارت دیگر پشه می‌بایست هنگام خونخواری از انسان به انگل مالاریا آلوده شده و سپس آنقدر زنده بماند تا پس از طی رشد انگل در بدنش بتواند آن را به انسان دیگری منتقل كند، یعنی میزان بقا بالایی داشته باشند. میزان بقا یكی از مهم‌ترین عوامل در انتقال مالاریا محسوب می‌شود. پشه ماده در شرایط مطلوب ممكن است یك ماه یا بیشتر عمر كند ولی این دوره در شرایط طبیعی بسیار كوتاه‌تر است. رشد و تكثیر پلاسمودیوم در بدن پشه، پس از دریافت خون محتوی انگل، حداقل 8 تا 10 روز است. لذا پشه‌های ماده حداقل باید 4 تا 5 دوره تخمگذاری را سپری كرده تا به مرحله آلوده‌كنندگی وارد شوند. بنابراین پشه هایی مالاریا را منتقل می‌كنند كه در گروه سنی متوسط یا مسن باشند.




نوشته شده توسط : admin