تبلیغات
یك پزشك - آیا ژن‌ها مسئول سرنوشت ما هستند

پزشكی

admin

جستجو

 

آیا ژن‌ها مسئول سرنوشت ما هستند

چهارشنبه 3 اسفند 1390   11:56 ق.ظ

آیا ژن‌ها مسئول سرنوشت ما هستند
جام جم آنلاین: دانشمندان یك كد مخفی از DNA را كشف كرده‌اند كه بسیار سریع‌تر از سایر كد‌های ژنتیكی تكامل پیدا می‌كند.

این كد مخفی در DNA گیاهان كشف شده و به آنها مجال می‌دهد تا خیلی سریع در برابر تهدیدات بیولوژیكی از خود واكنش نشان داده و با تكامل ژنتیكی، بقای گیاه را تضمین نمایند.

نتایج یك پژوهش كه بتازگی منتشر شده این است كه بشر برای اولین بار موفق به كشف شواهدی شده كه نشان می‌دهد كدهای اپی ژنتیك یك گیاه خاص با سرعت بیشتری از كدهای ژنتیكی آن تحول و تكامل پیدا می‌كنند و این موضوع بشدت رفتار‌های زیستی این گیاه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

این مطالعات در ابتدا تنها محدود به یك گونه خاص از گیاهی به نام «آرابیدوپسیس تالیانا» بود، محققان بشدت كنجكاو بودند كه بدانند اگر چنین ساختاری در حیوانات و ازجمله انسان نیز وجود داشته باشد به چه شدتی می‌تواند مكانیسم‌های زیستی و تطابق‌پذیری آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

مطالعات بعدی نشان داد كه این اتفاق در ژن روی نمی‌دهد. پژوهشگران دریافتند كه این گیاه خاص دارای یك سری كدهای اپی‌ژنتیك مخصوص است كه خیلی بیشتر و سریع‌تر از آنچه تصور می‌شد، قابل تغییر و تاثیرپذیرند.

احتیاجی به توضیح نیست كه در عالم ژنتیك و مخصوصا ارث‌پذیری ژنتیكی هنوز خیلی موضوعات ناشناخته وجود دارند.

احتمالا ما انسان‌ها نیز مانند آن گیاه خاص از یك مكانیزم اپی ژنتیك فعال برخورداریم كه مشخصه‌های زیستی ما را كنترل و در مقابل تغییرات محیطی تكامل پیدا می‌كند.

همین مكانیزم اپی‌ژنتیكی در نهایت آنچه از زندگی در شرایط دشوار آموخته است را به صورت یك بسته اطلاعاتی ارزشمند به نسل‌های بعد منتقل می‌كنند.

دانشمندان با استفاده از قابلیت‌های پیشرفته روش‌های نقشه‌برداری سریع دی.ان.ای گونه‌های زیستی دریافتند كه ژن‌های مستتر در كدهای دی.ان.ای‌های چهار حرفی (four-letter DNA) همیشه چگونگی رشد و تكامل یك موجود زنده و پاسخ‌های طبیعی آن به شرایط محیطی اطراف خود را مشخص نمی‌كنند.

هر چقدر زیست‌شناسان از ژنوم موجودات ارگانیكی بیشتری نقشه‌برداری می‌كنند، اطلاعات بیشتری درباره اختلاف بین آنچه كدهای ژنتیكی موجود دیكته می‌كند و نحوه فرآیند تكامل و انطباق موجود با طبیعت پیدا می‌كنند.

اما راستش را بخواهید بیشتر پژوهش‌هایی كه به چنین نتایجی ختم شده‌اند حاصل مطالعه روی گیاهان بوده است. خصوصیاتی از گیاهان مثل شكل گل‌ها و رنگ میوه‌ها تحت كنترل رمز‌های اپی‌ژنتیك هستند.

برخی از این رفتارها و تطابق‌های محیطی كه از نظریه ژنتیكی مندل پیروی می‌كنند در پستانداران نیز مشاهده شده‌اند.

به عنوان مثال در برخی از گونه‌های موش‌ها تمایل به چاقی می‌توانند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. اما این كه بین موش‌های چاق و لاغر هیچ اختلافی از نظر كدهای ژنتیكی وجود ندارد، خود نشان‌دهنده نقش كدهای اپی‌ژنتیك در این تفاوت هستند.

دانشمندان همچنین تحقیقاتی روی دوقلوهای همسان كه از نظر ژنتیكی مشابه یكدیگرند نیز انجام دادند و متوجه شدند كه حتی در آنها نیز با وجود همسانی رشته‌های دی.ان.ای، نوعی اختلاف رفتاری مشاهده می‌شود.

به همین دلیل بود كه آنها این نظریه را مطرح كردند كه این اختلافات ناشناخته در نتیجه تفاوت در كدهای اپی‌ژنتیك این دوقلوها به وجود می‌آیند.

باتوجه به اطلاعات موجود، دانشمندان می‌دانند تفاوت‌های اپی‌ژنتیكی در گیاهان از گونه‌ای به گونه دیگر بسیار متفاوت است. یافته‌ها نشان می‌دهد كه این تفاوت به دلیل سرعت جهش اپی‌ژنتیكی گونه‌های مختلف گیاهی است كه باعث گسترش شكاف بین گونه‌ها می‌شود.

در مطالعات آنها عده‌ای از دانشمندان از اپی ژنوم جمعیتی از گیاهان «آرابیدوپسیس» نقشه‌برداری و مشاهده كردند كه چگونه این دورنمای بیوشیمیایی بعد از 30 نسل تغییر كرده است.

با وجود این‌كه دانشمندان شماری از كاركرد‌های اپی ژنتیك را شناسایی كرده‌اند اما در این مورد كه آنها چگونه به طور خود به خود و سریع تكثیر می‌شوند یا این‌كه آنها چه تاثیری در پیشرفت زیستی و فعالیت‌های موجودات زنده دارند، هنوز هم اطلاعات زیادی در دست نیست.

هم‌اكنون دانشمندان در صدد هستند توجه خود را معطوف به جهش‌هایی نمایند كه در اپی ژنوم رخ می‌دهد و به نحوه به ارث رسیدن آن از نسلی به نسل دیگر پی ببرند.

آنها همچنین قصد دارند نحوه تاثیر شرایط محیطی مختلف از قبیل تحولات دمایی بر روی اپی ژنتیك گیاهان و تغییرات تكاملی آنها را بررسی نمایند.

منبع: newscientist
نوشته شده توسط : admin