تبلیغات
یك پزشك - ساخت مواد شوینده مغناطیسی

پزشكی

admin

جستجو

 

ساخت مواد شوینده مغناطیسی

پنجشنبه 4 اسفند 1390   07:48 ب.ظ

ساخت مواد شوینده مغناطیسی
جام جم آنلاین: دانشمندان از ساخت صابونی خبر می‌دهند كه نه‌تنها عنوان نخستین صابون مغناطیسی دنیا را یدك می‌كشد بلكه به ادعای سازندگانش، اختراع آن می‌تواند شیوه رویكرد و پذیرش ما در قبال ابر شوینده‌ها و فوق پاك‌كننده‌ها را دچار تغییر و تحولی اساسی كند.

نخستین صابون مغناطیسی دنیا در حالی رونمایی می‌شود كه شیمیدان‌ها و داروسازان سال‌هاست روی تولید صنعتی این محصول كار می‌كنند. مهم‌ترین مزیت تولید صنعتی صابون مغناطیسی امكان بالقوه‌ای است كه برای حفاظت از محیط زیست ایجاد می‌شود و دست كارشناسان را برای كنترل دقیق یك عامل پاك‌كننده با استفاده از نیروی مغناطیسی باز می‌گذارد.

البته مساله تولید صابون یا شوینده‌ای كه ضمن داشتن خاصیت آهن‌ربایی برای منظور پاك‌كنندگی نیز واقعا كارگر باشد، مشكل‌تر از آن بود كه با فرمول ساده ریختن آهن در تركیب شوینده به جواب درست برسد.

فرض دانشمندان نیز بر این بود كه آمیختن فلز با تركیب شوینده‌ها نمی‌تواند راه حل این قضیه باشد، چون احتمال آن می‌رفت كه ذرات فلزی بقدری در تركیب مخلوط منفك و جدا شوند كه در مقابل یك آهن‌ربا واكنش مناسبی نشان ندهند.

اما به‌نظر می‌رسد مشكل باردار كردن و مغناطیسی كردن مولكول های تشكیل‌دهنده پاك‌كننده‌ها به جواب قانع‌كننده‌ای رسیده است و گروهی از دانشمندان توانسته‌اند صابون مغناطیسی كارآمدی كه انتظارش می‌رفت را با موفقیت تهیه كنند.

روش انتخابی دانشمندان برای آمیختن آهن در تركیب شوینده از طریق انحلال آهن در دسته‌ای از مواد بی‌اثر است كه نظیرشان معمولا در تركیب نرم‌كننده‌های پارچه و البسه یافت می‌شود.

اضافه شدن آهن باعث ایجاد هسته‌های فلزی در ذرات صابون می‌شود به‌طوری كه صابون وقتی آهن‌ربایی داخل محلول قرار داده شود به آن می‌چسبد.

به این ترتیب دانشمندان با استفاده از یك آهن‌ربا می‌توانند خصوصیات صابون همچون رسانایی الكتریكی و نقطه ذوب آن را تغییر دهند.

ناگفته پیداست تأثیرپذیری و واكنش‌زایی مواد پاك‌كننده در موارد مهمی همچون اقدامات اصلاحی و جبرانی زیست محیطی یا پاكسازی فاضلاب‌های صنعتی می‌تواند بی‌نهایت سودمند باشد؛ چون ماده پاك‌كننده تنها زمانی كه لازم باشد عمل می‌كند.

از طرفی خواص مغناطیسی صابون باعث می‌شود كار جمع‌آوری و زدودن این ماده بعد از استعمالش آسان شود.

عملكرد این صابون مغناطیسی از همان ابتدای كار به‌قدری برای دانشمندان غافلگیركننده بود كه تحفه خود را برداشته و راهی آزمایشگاه مخصوصی در فرانسه می‌شوند تا زیر میكروسكوپ نوترونی به تماشای طرز كار آن بنشینند.

دنیای ذره بینی صابون مغناطیسی تصویر ناب و واضحی از همكاری جمعی ذرات آهن و بهم پیوستن شان را نشان می‌داد.

با همه هنرنمایی‌هایی كه صابون آهن‌ربایی جدید به‌خرج داده، دانشمندان شانس چنین صابونی را برای تبدیل شدن به یك محصول پاك‌كننده خانگی در آینده نزدیك بعید می‌دانند؛ ولی در عین حال معتقدند صابون ابداعی آنها می‌تواند به عنوان شدن یك پاك‌كننده‌های صنعتی مفید مورد استفاده قرار گیرد.

Discovery - مترجم: مهریار میرنیا
نوشته شده توسط : admin