تبلیغات
یك پزشك - بازار داغ نوآوری‌های بسیج علمی كشور

پزشكی

admin

جستجو

 

بازار داغ نوآوری‌های بسیج علمی كشور

پنجشنبه 4 اسفند 1390   08:54 ب.ظ

بازار داغ نوآوری‌های بسیج علمی كشور
جام جم آنلاین: با وجود ظرفیت‌های بالای منبع انرژی دركشور،مصرف بی رویه حامل‌های انرژی دورنمایی تاریك را در این خصوص برای كشور ترسیم می‌كند به همین منظور باید برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی تدابیری اندیشیده شود.

در این میان مبتكران و مخترعان توانمند جوانی هستند كه با ایده‌های خود باعث خروج از بحران شده و با ارائه روش‌های مفید مانع هدر رفتن این انرژی‌ها می‌شوند. نمونه بارز این ایده‌ها را می‌توان در نمایشگاه فن بازار اختراعات و نوآوری‌ها با قابلیت تجاری‌سازی و با اولویت اصلاح الگوی مصرف دید كه چندی پیش با حضور محمود تولایی، رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری كشور و جمع كثیری از محققان، پژوهشگران كشور در دهكده مقاومت برپا شد. لذا برپایی چنین نمایشگاهی را مغتنم شمرده و گزارشی دراین باب تهیه كردیم.

باور توانمندی‌های جوانان مبتكر

محمود تولایی، رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری كشور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فن بازار اختراعات و نوآوری‌های بسیج علمی كشور با اشاره به این‌كه بخش عمده‌ای از سرمایه این سرزمین صرف واردات گسترده از كشورهای مختلف می‌شود، گفت: اختصاص رقم 60 تا70 هزار میلیارد تومان واردات موجب از دست رفتن فرصت‌های شغلی بسیاری از جوانان ما و توسعه اقتصادی كشورهایی مانند چین، تركیه، مالزی و.... شده است.

وی با تاكید بر حضور جوانان كشور در عرصه المپیاد‌های بین‌المللی و كسب رتبه‌های تك رقمی آنان افزود: اگر استعداد هاو شایستگی‌های این افراد برای عرصه‌های مختلف نیازهای جامعه به كار برده نشود، موجب دلخستگی دانشمندان جوان ایرانی خواهد شد و اگر فرصت‌های ظهور و بروز این استعداد‌ها در جامعه فراهم نشود، به طبع این سرمایه ملی را از دست خواهیم داد و كشورهای دیگر این سرمایه‌ها را به نفع خود مصادره خواهند كرد.

وی تصریح كرد: سازمان بسیج علمی كشور در امتداد فعالیت‌های سایر معاونت‌ها و سازمان‌های كشور برای تحقق جهاد علمی وظیفه دارد این خلأ‌های موجود را شناسایی و برطرف كند. به عنوان مثال ثبت بیش از 30 اختراعی كه حتی یك دهم درصد آنها درعرصه‌های زندگی ما ظهور و بروز ندارند، نشان‌دهنده این است كه اولا، مخترعان و مبتكران ما نیازهای جامعه را شناسایی نكرده و براساس آرمان‌های خود اقدام به اختراع‌شان كرده‌اند. دوم این‌كه مسوولان كشور نیز از این افراد حمایت نكرده‌اند.

وی اظهار كرد: امروزه ما در كشورمان 6000 نوع كالای وارداتی داریم كه در مقابلش 3میلیون دانشجو است یعنی به ازای هر یك قلم كالای وارداتی500 دانشجو داریم و این برای كشورما به‌‌‌رغم داشتن ظرفیت‌ها و فرصت‌های شغلی زیاد، بسیار ناپسند است.

رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری كشور برپایی چنین نمایشگاهی را فرصتی دانست تا مبتكران و مخترعان بتوانند محصول خلاقیت و دستاورد خودشان را دراین فضا عرضه كنند. همچنین جامعه كاربر و نیازمندان و صنعت نیز بتوانند با ایجاد چنین فضایی موضوعات مورد نیاز خود را برای اتكا به توان ملی به نوآور، مخترع و مبتكر ارائه كنند.

تولایی ایجاد زیر ساخت‌های اولیه این چنین طرح‌هایی را مستلزم ایجاد باور جوانان دانست و گفت: در وهله نخست باید مسوولان استعداد‌ها و خلاقیت‌های جوانان كشور را باور داشته باشند تا جوانان به یقین برسند كه محصولاتشان از سوی سازمان كاربر مورد حمایت قرار گرفته است. سپس‌خلاقیت‌های این جوانان باید متناسب با نیازهای جامعه سازماندهی شود. پس از آن نیز باید فرصت‌های عقد قرارداد و بازار فروش این محصولات فراهم شود.

وی اظهار كرد: سازمان بسیج علمی كشور به عنوان سازمانی كه در تمام دستگاه‌های نظام وجود دارد می‌تواند پیوند و ارتباطی بین بخش‌های مختلف صنعت و جامعه مبتكران ایجاد كند مثلا می‌تواند نیاز‌های بخش صنایع و كارخانه‌ها را بررسی و با در اختیار داشتن بانك اختراع مبتكران و مخترعان این پیوند را به خوبی برقرار و برندسازی كند.

وی در پایان گفت: هم‌اكنون ساز وكارهای لازم این چنین طرح‌هایی در كشور وجود دارد و ما باید در این مسیر مداخله كنیم تا هرچه زودتر این امر تحقق یابد تا به یك تحول اقتصادی، اجتماعی عظیمی در كشور دست یابیم.

مطابق نبودن اختراعات با نیازهای جامعه امروزی

شهبازی، دبیر اجرایی نمایشگاه دائمی فن بازار بسیج نیز بیش از 90درصد از اختراعات و ابداعات كشور را مطابق با نیازهای كشور ندانست و گفت: متاسفانه در حال حاضر جامعه مبتكر و مخترع ما اطلاع درستی از نیازهای واقعی داخل كشور ندارد به همین دلیل این افراد روی مسائل و نیازهایی تمركز و سرمایه‌گذاری می‌كنند كه مطابق با نیازهای جامعه امروزی نیست بنابراین زمانی كه این اختراع و ابداع به بازار عرضه می‌شود از اقبال خوبی برخوردار نخواهد شد و این امر به نوبه خود باعث ناامیدی مبتكر و صاحبان صنایع می‌شود.

معاون پژوهشی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری كشور افزود: سازمان بسیج علمی در راستای تحقق تجاری‌سازی موفق در جامعه مخترعان، برپایی یك‌سری فن بازارهای مختلف را در نظر گرفته است. این سلسله فن بازارهای موضوعی با توجه به تحریم‌های اخیر كشور می‌تواند فضاهای كاری مناسب‌تری را برای ما فراهم كند تا جوانان مبتكر و مخترع‌مان اختراعاتی براساس نیازهای واقعی كشور داشته باشند و زمینه خودباوری و خود كفایی كشور را به سرعت زیادی در جامعه ایجاد كنند.

وی تصریح كرد: هم‌اكنون بیش از 10 قلم كالای وارداتی در كشور وجود دارد كه از تكنولوژی و فناوری خاصی برخوردار نیستند. بنابراین اگر ما یك سازماندهی یا یك بسیج عملی، فناوری در این حوزه داشته باشیم می‌توانیم مشكلات روز كشور را در این زمینه برطرف كنیم.

تولید برق از ارباب رجوع!

اغلب مخترعان این نمایشگاه را قشر جوان و دانشگاهی تشكیل داده‌اند و بندرت می‌توان افرادی را یافت كه به‌صورت تجربی و به خاطرعلاقه شخصی اقدام به ثبت اختراع كرده باشند.

جعفررام بجندی، یكی از مخترعان رشته مهندسی مكانیك و حرارت سیالات است كه توانسته است تاكنون 37 طرح خود را به ثبت برساند و 8 طرح خود را در این نمایشگاه به عرضه بگذارد. یكی از طرح‌های او، طرح موزاییك مولد برق است.

نكته: امروزه ما در كشورمان 6000 نوع كالای وارداتی داریم كه در مقابلش 3میلیون دانشجو است یعنی به ازای هر یك قلم كالای وارداتی500 دانشجو داریم و این برای كشورما به‌‌‌رغم داشتن ظرفیت‌ها و فرصت‌های شغلی زیاد، بسیار ناپسند است

وی درخصوص این طرح گفت: این طرح به منظور تولید برق با از دست دادن كالری افراد هنگام راه رفتن روی موزاییك‌های جلوی در ورودی كارت خوان مترو ساخته شده است. وی افزود: برق تولیدی این طرح به وزن، قد، گام برداشتن و تعادل حركت افراد بستگی دارد.

وی تصریح كرد: طبق برآوردی كه به عمل آمد زمانی كه دستگاه به سمت پایین حركت می‌كند،یك فرد 75 كیلو گرمی از نظر علمی 2‌/‌7 و یك فرد 100 كیلوگرمی 2‌/‌9 ولت بر ثانیه می‌تواند برق تولید كند بنابراین اگر در طول یك ساعت خلوت ایستگاه مترو 10 هزار نفر مسافر با میانگین وزنی 70 كیلو گرم از این موزاییك‌ها عبور كنند تقریبا حدود 14 كلیو وات ثانیه برق تولید خواهد شد.

یكی دیگر از طرح‌های این مبتكر جوان، تولید درب مولد برق با دستگیره هیدرولیكی است كه برای نخستین‌بار درجهان این چنین طرحی ارائه شده است.

وی همچنین درخصوص این طرح گفت: میزان تولید برق این طرح نیز در طول شبانه‌روز بستگی به تعداد نفراتی دارد كه از این در عبور می‌كنند. البته برقی كه ذخیره می‌شود به‌گونه‌ای نیست كه مدام یك لامپ را روشن نگه دارد اما می‌تواند 10 تا 15 درصد برق یك مكان پر ترددی مانند بانك را تامین كند.

وی یكی دیگر از طرح‌های خود را كفش مولد با خواص مكانیكی و سیالات عنوان كرد و گفت:این كفش به‌گونه‌ای ساخته شده است كه هم می‌تواند پاها را گرم نگه دارد و هم می‌تواند به موبایلی متصل شود تا به واسطه راه رفتن و از دست دادن كالری،برق تولید و موبایل شارژ شود.

وی اظهار كرد: این كفش به دو روش سیالات و دینامیكی یا مكانیكی ساخته شده است. در روش سیالات از آب و در روش مكانیكی از چرخ دنده‌های خیلی ریز كشویی یا شانه‌ای استفاده شده است. مثلا در روش مكانیكی زمانی كه پایمان را روی زمین می‌گذاریم، حدود3 تا 4 میلی‌متر ته كفش جابه‌جا می‌شود و این جابه‌جایی باعث چرخش این چرخ دنده‌ها و چرخش مولد برق 2‌/‌1 واتی می‌شود كه در این كفش تعبیه شده است. این فرایند باعث تولید برق خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال كه نحوه حمایت شركت‌ها و سازمان‌ها از طرح شما چگونه بود؟ گفت: در حال حاضر فرصتی برای ارائه تمام طرح هایم به شركت‌ها پیدا نكرده ام و هم‌اكنون تمام دغدغه‌های من، اجرایی شدن طرح موزاییك‌های مولد برق مترو است.
نوشته شده توسط : admin