تبلیغات
یك پزشك - كارآگاه لینلی پرونده‌های جنایی را به روش هلمز و پوآرو حل می‌كند

پزشكی

admin

جستجو

 

كارآگاه لینلی پرونده‌های جنایی را به روش هلمز و پوآرو حل می‌كند

پنجشنبه 4 اسفند 1390   08:02 ب.ظ

كارآگاه لینلی پرونده‌های جنایی را به روش هلمز و پوآرو حل می‌كند
پلیسی برای حل معماهای پر رمز و راز
جام جم آنلاین: شبكه‌های تلویزیونی همیشه میزبان مجموعه‌های پلیسی پر رمز و راز و جنایتكارانه‌ای بوده‌اند كه قصه‌های خود را به زبانی درام تعریف می‌كنند. برای تماشاگران تلویزیونی در سراسر جهان تماشای آن دسته از قصه‌های پلیسی كه با رمز و راز و تعلیق همراه است، جذابیت‌های بسیار زیادی داشته است.

در حقیقت، رمز و راز موجود در این قصه‌ها باعث كشش فراوان تماشاگران به این نوع مجموعه‌های پلیسی شده و‌ آنها می‌خواهند ببینند شخصیت‌های اصلی و پلیس ماجرا (و در اصل سازندگان این مجموعه‌ها)‌ چه پاسخی به این رمز و راز و كارهای مرموزی كه اتفاق افتاده است، می‌دهند و در پایان كار، آنها با چه چیزی ـ و چه نوع هیجانی ـ روبه‌رو خواهند شد. علت اصلی ماندگاری، كلاسیك‌شدن شخصیت‌هایی مثل پوآرو و شرلوك هلمز را هم باید در همین راستا ارزیابی كرد. آنها ماموران پلیس سختكوشی بوده‌اند كه به جای بازی با اسلحه و بهره‌گیری از اكشن‌های گوناگون، در هاله‌ای از ابهام و رمز و راز، یك موش و گربه بازی درخشان با بقیه شخصیت‌های قصه (كه البته منظور شخصیت‌های منفی است)‌ به راه‌انداخته و باعث لذت بیشتر بیننده شده‌اند.

مجموعه انگلیسی‌زبان كارآگاه لینلی (با نام كامل رمز و رازهای كارآگاه لینلی)‌‌ كه از شبكه 4 سیما در حال پخش است هم با بهره‌گیری از حال و هوایی پررمز و راز سعی می‌كند قصه‌های جنایتكارانه خود را بازگو كند و اگر چه نتوانسته شهرتی همپای «پوآرو» یا «شرلوك هلمز» كسب كند ولی با بهره‌گیری از استقبال خوب تماشاگران تا 7 فصل به حیات خود ادامه داده است.

حل معما مانند یك پازل

كارآگاه لینلی اولین بار سال 2001 به روی آنتن رفت و نقدهای مثبت منتقدان و استقبال تماشاگران انگلیسی از آن، كمك كرد تا این مجموعه پلیسی شبكه تلویزیونی بی‌بی‌سی تا سال 2007 به پخش خود ادامه دهد. قصه مجموعه مثل بقیه كارهای پلیسی تلویزیونی یك افسر كنجكاو و وظیفه‌شناس بریتانیایی را در راس ماجراهای خود دارد كه مامور تحقیق پیرامون پرونده‌های جنایی است كه كمتر كسی می‌تواند آنها را حل كند.

این پرونده‌های سخت و پیچیده لایه‌ای از رمز و راز را در خود دارند و فقط افسر باهوشی مثل تامس لینلی می‌تواند حل آنها را به عهده بگیرد. این مامور خوشفكر یك همكار دائمی به نام باربارا هیورز دارد كه اگر چه به اندازه او باهوش نیست (و نمی‌تواند قطعات مختلف و حل‌نشده جدول و معما را در كنار هم بچیند)‌ ولی پا به پای لینلی حركت و كار می‌كند.

نقش لینلی را در 23 اپیزود مجموعه ناتانیل پاركر بازی كرده و شارون اسمال هم در این اپیزودها در كنار وی باربارا هیورز قصه مجموعه بوده است. بجز این دو كه در تمام فصل‌‌های مجموعه در عرض 6 سال پخش آن حضور داشته‌اند، تعدادی بازیگر تلویزیونی انگلستان در قسمت‌های مجموعه در نقش‌های مكمل آن بازی كرده‌اند.

كارآگاه لینلی هم مانند بسیاری از مجموعه‌های پلیسی پر رمز و راز تلویزیونی، قصه خود را از یك داستان پرخواننده و معروف به همین نام گرفته است. این داستان را الیزابت جورج نوشته و در طول 20 سال گذشته بیش از 20 جلد آن منتشر شده است.

هر جلد این كتاب یك قصه و ماجرای تازه دارد و شخصیت تامس لینلی را درگیر یك ماجراجویی تازه می‌كند. الیزابت جورج همكار اصلی سازندگان مجموعه در كار نگارش فیلمنامه آن بوده است و 7 فیلمنامه‌نویس تلویزیونی در كار نوشتن اپیزودهای مجموعه با وی همكاری كرده‌اند. از این نویسنده 60 ساله آمریكایی تا به حال فقط قصه همین مجموعه تبدیل به یك كار تلویزیونی شده است. تهیه‌كنندگان مجموعه امر كارگردانی 32 اپیزود آن را به دست 4 كارگردان تلویزیونی سپردند كه ریچارد لاكسون مهم‌ترین آنهاست. وی با ساخت بیش از 10 اپیزود مجموعه، بیشترین همكاری را با این پروژه داشت.

وی یكی از كارگردانان باسابقه تلویزیونی است كه از سال 1992 تاكنون با بیش از 25 مجموعه تلویزیونی همكاری داشته و آخرین كار وی در این رسانه با نام «آنها» در سال 2011 روی آنتن رفت.

لاكسون كه سال 2009 اولین فیلم سینمایی خود «یك انگلیسی در نیویورك» را ساخت (فیلمی با بازی جان هارت كه نمایش موفقیت‌آمیز مالی در آمریكا نداشت)‌ در حال حاضر مشغول آماده كردن دومین فیلم سینمایی خود «ایفی» برای اكران عمومی است. او این فیلم را براساس فیلمنامه اما تامپسون بازیگر سرشناس انگلیسی ساخته و تامپسون و داكوتا فنینگ بازیگران اصلی آن هستند.
نوشته شده توسط : admin